V HARMONIJI IN RAVNOVESJU ZDRAVJA

ŽIVIMO ZDRAVO Z NARAVO – ZA KVALITETNO ŽIVLJENJE

za boljše telesno, duševno in duhovno zdravje

Meta – kraljica aromatičnih zelišč

Meta oziroma poprova meta (lat. Mentha Piperita) je zdravilna rastlina z izrazitim vonjem in okusom, ki se po priljubljenosti in dolgi zgodovini uporabe v naših krajih postavlja ob bok kamilici. V ljudski medicini ji pripisujejo ugodno delovanje v primeru številnih bolezni in težav. Zaradi visoke vsebnost mentola pa se tudi pogosto uporablja za odišavljanje čajev, sladic in žvečilk. Uporablja se tudi v pripravkih za na kožo ter daje na koži občutek hlajenja.

 

Uporabni so zeleni listi mete, ki jih nabiramo tik pred cvetenjem. V poletnem času so najbolj priljubljeni sveži listi, ki pa jih lahko posušimo ter iz njih skozi vse leto lahko pripravimo čaj ali tinkturo. Meta deluje tako, da sprošča krče (spazmolitično), spodbuja nastajanje in izločanje žolča (holeretično), preprečuje nastajanje in pospešuje odvajanje vetrov (karminativno), zmanjšuje povečano želodčno kislino (protiulkusno), pomirja vnetje (protivnetno), zavira rast in razmnoževanje mikrobov (protimikrobno) in virusov (protivirusno) ter v kombinaciji z drugimi zelišči, na primer z meliso, deluje blago pomirjevalno (sedativno).

 

Poleg listov se uporablja tudi eterično olje. Metino eterično olje sodi med najbolj uporabljana eterična olja. Pridobivamo ga z destilacijo z vodno paro, iz svežih ali posušenih listov rastline, označuje pa ga značilen oster in svež vonj po mentolu. V razredčenih pripravkih je namenjeno tako notranji kot zunanji uporabi. Pogosto se uporablja kot korigens okusa  (npr. za žvečilke), kot dodatek h kopelim in drugim kozmetičnim izdelkom, za inhalacije ob prehladih, celjenje ranic ter proti tenzijskemu glavobolu.

 

 

Aroma zakladnica

 

Eterična olja različnih vrst mete se uporabljajo kot sestavine za odišavljanje v gelih za prhanje in trdih milih, kot tudi izdelkih za nego kože. Zlasti so priljubljena v izdelkih za čiščenje in nego ustne votline, kot so zobni geli, zobne paste in ustne vode. Zelo razširjena je uporaba pri negi mastne kože z aknami, občutljive in vnete kože ter pri masaži mišic po športnih obremenitvah ali masaži bolečih sklepov. Eterično olje mete velja za dišavo, ki spodbuja aktivnost in produktivnost ter poudarja našo zavzetost in nas navdihuje z novimi idejami. Prijetne odtenke lahko dosežemo s kombiniranjem z eteričnimi olji agrumov, evkalipta, rožmarina in sivke ali s cvetličnimi vonji jasmina in vrtnice.

 

Eterično olje neposredno na mestu nanosa zmanjšuje bolečino. Ker vsebuje mentol, na koži deluje hladilno in rahlo anestetično. Metin gel, ki se ga vtre na čelo in sence, daje občutek hlajenja na koži, pospešuje prekrvavitev ter sprošča mišice na mestu nanosa in tako lajša bolečine pri glavobolu. Eterično olje zunanje pogosto uporabljamo za blažitev simptomov prehladnih obolenj, v obliki mazila ali z inhalacijo, ker olajšuje izkašljevanje in v nosni votlini deluje kongestivno, ter pri pikih insektov ali srbenju. Eteričnemu olju poprove mete pripisujemo tudi protimikrobno delovanje in protivirusno delovanje proti virusu herpesa simpleksa.

 

Pomembno je vedeti, da se pri dojenčkih in majhnih otrocih izogibamo direktnemu nanašanju eteričnega olja pod nos ali na prsi, ker lahko pride do krča v grlu in bronhijih. Prav tako lahko pri odraslih povzroči alergijske reakcije, ki se izrazijo kot kontaktni dermatitis in glavoboli. Zaradi emenagognega delovanja je odsvetovana uporaba v času nosečnosti in dojenja.

 

Čaji in tinkture

 

Čaj iz poprove mete pripravimo tako, da 2–3 čajne žlice svežih listov ali suhe rastline prelijemo z vrelo vodo (300 ml) in pokrito pustimo stati 5–10 minut. Popijemo ga po jedi proti napenjanju, leni prebavi, kolcanju, vetrovom ali nezadostnemu izločanju žolča. Za okrepitev in poživitev popijemo 2 skodelici čaja po jedi, za pomiritev pri nervozi, v stresnih obdobjih življenja ali slabem spancu popijemo 1 skodelico čaja po jedi. Čaj lahko uporabljamo tudi za inhalacijo pri prehladnih obolenjih. Ohlajen čaj z dodatkom nekaj kapljic eteričnega olja lahko uporabimo kot tonik za lasišče, saj spodbuja pretok krvi, stimulira lasišče in s tem spodbuja rast las.

 

Namesto čaja lahko iz mete pripravimo tudi etanolni izvleček, ki mu pravimo tinktura. Tinkturo poprove mete pripravimo tako, da 20g suhe droge prelijemo s 100 ml 70-odstotnega etanola. Uporabimo jo notranje, na primer pri krčih želodca in črevesja, žolčnika in žolčnih poti, v količini po 15–20 kapljic. Pri vnetjih ustne votline tinkturo uporabljamo za grgranje. Pri pikih insektov, srbenju kože in drugih kožnih težavah jo nanašamo razredčeno ali nerazredčeno.

 

Meta v kuhinji

 

V poletnem času poprovo meto pogosto uporabljamo kot dodatek pri pripravi osvežilnih napitkov, saj njene sestavine, predvsem mentol, ohlajajo telo. Prav tako lahko iz svežih listov pripravimo sirup, ki ga pripravimo kot melisin sirup, opisan v članku Priljubljena melisa s številnimi blagodejnimi učinki. Listi poprove mete so zelo uporabni tudi pri pripravi sladic, omak ali zeliščnega kisa.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Preberite več

OAZA ZDRAVJA

HARMONIJA ODNOSOV

RESNIČNA SREČA

NARAVNA LEPOTA

UMETNOST SRCA

ČAROBNI VRT

Biosana Living

Živimo zdravo z naravo

Živimo kvalitetne odnose

Živimo sebe in svojo srečo

Biosana Nature

Polepšajmo dan z naravo

Podarjamo s srcem

Uživajmo blagodejne učinke narave

ZELIŠČNI VRT

Za branje zgodb se prijavite na svoj Biosana račun. Če ga nimate ga lahko takoj ustvarite tukaj!

Prijava
Registracija

[elementor-template id="4125"]

[elementor-template id="4105"]

Scroll to Top